خدمات تعبیه تراکستومی در منزل

تعبیه ی تراکستومی در منزل

تراکستومی چیست؟

نای بری یا نای شکافی است که عمل جراحی میباشد که طی آن نای در زیر گلو بریده میشود. برای ایجاد راه تنفسی باید از مجرای عادی (دهان و بینی) استفاده شود یا برای نمونه برداری بافتی یک ضایعه یا بیرون آوردن جسم خارجی بکار رود که به این عملیات تراکستومی گویند. تراکستومی ممکن است به دلایل مختلفی انجام شود، از جمله:اختلالات تنفسی ناشی از آسیب یا بیماری که این اختلالات می‌توانند شامل فلج عضلات تنفسی، تومورهای گلو یا حنجره، و سوختگی‌های شدید در ناحیه سر و گردن باشند. هم چنین جراحی‌های پیچیده در ناحیه سر و گردن، جراحی‌های قلب و ریه، و جراحی‌های تصادفی در ناحیه سر و گردن و یا افرادی که تحت بیهوشی طولانی مدت قرار می‌گیرند. تراکستومی یک عمل جراحی نسبتاً ساده است که معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. این عمل معمولاً در عرض چند ساعت به پایان می‌رسد و بیمار می‌تواند پس از چند روز مرخص شود.برای دریافت خدمات تعبیه یا تعویض تراکستومی در منزل، می‌توانید با مرکز خدمات پرستاری در منزل طب 724  تماس بگیرید. این مرکز پرستارانی را به منزل شما اعزام می‌کند که دارای تجربه و مهارت کافی در انجام تعبیه و تعویض تراکستومی هستند. برای کسب اطلاعات پزشکی بیشتر مثلا علت سوراخ کردن گلو برای تنفس و قیمت خدمات درمانی در منزل با ما تماس بگیرید. 02122689398 | 09123039316 | 09122902569 | 02188851370

خدمات تعبیه تراکستومی در منزل

موارد کاربرد لوله تراکستومی:

در ترومای غضروف حنجره برای راه ورود هوا و تنفس یا در بیماران نیازمند لوله گذاری تراشه یا اینتوباسیون برای مدت زمان بیشتر از یک هفته یا بیماران بکما رفته برای نصب کردن لوله تنفسی ، محل نصب لوله و تیوب تراکستومی استفاده میشود . کارکنان بخش فوریت پزشکی و دام پزشکان و پزشکان توانایی تعبیه تراکستومی را دارند.

عوارض تعبیه تراکستومی:

فیستول نای به مری، پنوموتوراکس، خونریزی ناشی از برش اشتباه رگهای گلو و گردن،آمفیزم زیرجلدی، خونریزیف بلع سخت، عفونت، فیستول تراشه به مری لوله تراکستومی: پلاستیکی یا فلزی است که با برش کوچک روی گردن ، گودی بین دو ترقوه مستقیم داخل نای قرار میگیرد و برای بیمارانی انجام میشود که 10روز مشکل تنفسی داشته اند و از طریق دستگاه تنفسی (ونتیلیتور) نفس میکشند.
نای بریهای کامل در غضروف نای، روپوشه حبابی، غضروف انگشتری، غضروف تیروئیدی، تارهای آوایی معمولا انجام میشوند.

برای چه بیمارانی کاربرد دارد:

تهویه مناسب ریه با کاهش مقاومت ریه، بیمارانی که نیاز به راه هوایی دارند و باید به منزل بروند، بیمارانی که مشکلات عصبی عضلانی دارند، تخلیه موثر ترشحات ریوی، ضربه یا انسداد راه هوایی فوقانی ایجاد شده باشد، جلوگیری از ورود ترشحات دهانی و معده بیمارانی که هوشیاری کامل ندارند.

مزایای تراکستومی

1- از صدمه ثانویه حنجره جلوگیری میشود
2- تغذیه از راه دهان
3- تنفس راحت تر میشود.
4- ترشحات راحت تر خارج میشود..
5- بهبودی و جداسازی راسرعت میبخشد.
6- راه هوایی مطمئن است و بیمار میتواند مرخص گردد.
7 -بهداشت دهان و دندان بهترحفظ میشود، تحمل برای بیمار راحت تر میشود راحت تر فیکس میشود.

با تراکستومی نمیتوان حرف زد بدلیل پایین بودن لوله نسبت به تارهای صوتی و جریان نداشتن هوا بعلت وجود لوله کاف دار،اما لوله های جدیدی ساخته شده که بوسیله آنها میتوان صحبت کرد.
از بیهوشی خفیف در حد داروهای ضددرد و آرامش بخش برای تعبیه تراکستومی استفاده میشود.

تجهیزات مورد نیاز برای بیماران تعبیه تراکستومی در منزل

اگر ترشحات بشکل جامد و غلیظ باشد باید مدت زمان زیادی بیمار از بخور استفاده کند،اگر ترشحات خارج نشود باید از نفر دوم کمک گرفت تا 2 سی سی سرم شستشو داخل تراشه ریخته و چند بار آمبو زده شود بعد ساکشن شود، اگر بند تراکستومی آلوده شود باید تعویض شود، قبل از هربار تغذیه چک شود که کاف تراکستومی پر از هوا باشد ، محل مراقبت عاری از گرد و غبار باشد،وقتی بیمار سرفه میکند آمبو نزنید باعث آسیب شدید به بافت ریه میشود .

 

آخرین اخبار و مقالات طب 724