آمبوبگ

آمبوبگ

دستگاه آمبوگ در اشکال و اندازه های مختلفی وجود دارد، اما معمولاً شامل یک کیسه لاستیکی، یک سوپاپ و یک ماسک است. کیسه لاستیکی به طور دستی فشرده می شود تا هوا را وارد ریه های بیمار کند. سوپاپ از خروج هوا از کیسه جلوگیری می کند. ماسک روی دهان و بینی بیمار قرار می گیرد تا هوای فشرده شده به ریه ها وارد شود. این دستگاه یک ابزار پزشکی حیاتی است که می تواند در نجات جان افراد نقش داشته باشد. اگر نیاز به اجاره دستگاه آمبوگ دارید، با شرکت تجهیزات پزشکی طب 724 که ارائه دهنده خدمات درمانی است تماس بگیرید. قیمت اجاره آمبوبگ بسته به نوع دستگاه و مدت زمان اجاره متفاوت است. ما بهترین و مناسب ترین تجهیزات پزشکی را در کمتر از نیم ساعت در اقصا نقاط شرق تهران و غرب به منزل شما ارسال می کنیم.02122689398 | 09123039316 | 09122902569 | 02188851370

آمبوبگ چیست؟

آمبوبگ یا (bvm): مخزن هوایی سیلیکونی یا پلاستیک است که بصورت دستی در ایجاد کردن فشار مثبت ریوی درشرایط پنوموتوراکس یا در تنفس مصنوعی cpr استفاده میشود یک شیر یک طرفه دارد که باعث میشود کیسه هوا خود به خود پر شود از خالی شدن آن جلوگیری میکند باید آمبوبگ شفاف باشد و به رابط اکسیژن وصل گردد و یک بگ ذخیره به آن وصل شود چون آن بگ موجب تولید اسید آهن 90 درصد میشود.

آمبوبگ این توانایی را دارد که غلظت هوای دم را با متصل بودن ماسک به مخزن اکسیژن کنترل کند و با مقدار دلخواه افزایش دهد و در جات آن 20، 30، 40 سانتی متر آب میباشد. در موقع تهویه با ماسک صورت دریچه روی آمبوبگ باید باشد و در زمان تهویه از طریق لوله تراشه دریچه بصورت باز قرار میگیرد اگر فشار از درجه ای که تنظیم شده بیشتر باشد این فشار اضافی در سیستم تنفسی اعمال نمیشود از دریچه خارج شده و فشار هوا کنترل میشود.

انواع آمبوبگ :

سیلیکونی که قابلیت اتوکلاو را دارد و در نوع دیگر کل اتصالات باید باز گردد و در ظرف که محلول hi دارد disinfection دارد برای 10تا 15 دقیقه گذاشته شده و بعد آبکشی گردد .

اجاره دستگاه آمبوگ

موارد استفاده:

کودکانی که دچار تنگی تنفسی هستند ، وقتی که لوله گذاری داخل تراشه ممکن نیست یا منع شده، وقتی که در درمانها یا جراحی های کوچک لوله گذاشتن داخل تراشه لازم نباشد،در کمک های اولیه تنفسی قبل از منتقل کردن بیمار قلبی تنفسی به بیمارستان.

ابزار مورد استفاده در هنگام کار کردن با آمبوبگ : منبع اکسیژن، لوله اتصال، ساکشن

شرایط بیمار در موقع استفاده از آمبوبگ :

1- یک دست روی کیسه ماسک و دست دیگر روی ماسک قرار میگیرد و باید به سر بیمار پوزیشن مناسب داد
2- سر بیمار بالاتر از سطح بدن قرار گیرد
3- اگر به گردن و نخاع آسیبی رسیده باید با حرکت چانه راه هوایی باز شود در غیر این صورت از حرکت دادن سر برای باز کردن راه هوایی استفاده شود.
4- اگر بیماردرمنزل شرایط عادی داشته باشد میتوان از opa راه هوایی اوروفارنکس استفاده کرد اگر opaرا نتواند تحمل کند از راه بینی حلقی استفاده شود.
5- اگر ضربه به سر وارد شده باشد نباید از راه بینی حلقی راه هوایی باز شود چون به فضای داخل جمجه وارد میگردد حجم مخازن آمبوبگ 500، 600، 1500، 2000cc میباشد

استفاده از آمبوبگ در این افراد مشکل ایجاد میکند

1- بیمار بدون دندان
2- بیماری که موی روی صورتشان زیاد است
3- بیماران چاق یا خیلی لاغر
4- خرناس شدید دارند

 

آخرین اخبار و مقالات طب 724