خدمات فیزیوتراپی در منزل

فیزیوتراپ

فیزیوتراپی چیست؟

فیزیوتراپی رشته ای است که بیماران را با جریان برق درمان میکند یا گاهی افراد فکر میکنند که با ماساژ دادن درمان میشوند اما در واقع از دو واژه فیزیک وتراپی تشکیل شده. که 2 معنی دارد:
1- استفاده کردن از قوانین فیزیک در درمان
2- درمان فیزیک بدن انسان

برای حفظ و استفاده بیشتر از تحرک،عملکرد و رفاه بیمار و همچنین برای ترمیم از فیزیوتراپی استفاده میشود. الکتروتراپی یا به عقیده برخی از افراد برق درمانی و انجام دادن تکنیک های ماساژ تنها یک بخش از فیزوتراپی است که با توجه به شرایط بیمار از آن ها استفاده میشود در واقع علمی است که در بهبود کیفیت زندگی افراد موثر بوده و هم از ایجاد آسیب جلوگیری میکند هم یک قسمت از سیستم توانبخشی است هم در مراقبتهای شدید و حاد نقش دارد ، در زمینه مدیریت بیماری های سخت و مزمن و حفظ عملکردهای حرکتی و آموزش به بیمار کاربرد دارد. پس میتوان گفت فیزیوتراپی میتواند به افراد کمک کند تا توانایی هایش را زیاد کرده یا افرادی که دچار بیماری های خاص نظیر ms هستند بتوانند توانایی هایشان را حفظ کنند یا افرادی که بعضی از توانایی هایشان را از دست داده اند توانایی های دیگری را جایگزین کنند و به افراد آموزش برای حفظ حداکثر استقلال را بدهند.

فیزیوتراپی در منزل، خدماتی هستند که توسط فیزیوتراپیست ها در منزل به افراد ارائه می شوند. این خدمات، شامل ارزیابی وضعیت بیمار، برنامه ریزی درمان، انجام تمرینات فیزیوتراپی و نظارت بر روند بهبودی بیمار است.در حقیقت، یک روش درمانی است که به بهبود عملکرد حرکتی و کاهش درد کمک می کند. فیزیوتراپیست ها، متخصصان آموزش دیده ای هستند که در زمینه آسیب شناسی، بیومکانیک و توانبخشی فعالیت می کنند. انجام خدمات را فیزیوتراپی را باید به یک فرد متخصص بسپارید زیرا یک ریسک است و اگر فرد ناآگاه باشد ممکن است به جای بهبود آسیب بیشتری ببینید. ما در مرکز خدمات درمانی طب 724 با اعزام بهترین متخصص فیزیوتراپی در تهران در روند بهبود سلامت شما در کنارتان هستیم. شما می توانید برای انواع فیزیوتراپی کمر در منزل و ماساژ در منزل و هم چنین اطلاع از تعرفه فیزیوتراپی در منزل 1402 با ما تماس بگیرید.

02122689398 | 09123039316 | 09122902569 | 02188851370

فیزیوتراپیست چه کسی است؟

متخصصی است که با در نظر گرفتن شرایط فیزیکی ،عاطفی ، روانی و اجتماعی افراد کمک میکند تا کیفیت زندگی آنها بهبود و افزایش یابد ، این متخصصین با ارزیابی شرایط بیمار و آگاهی از نوع بیماری و یافته های خویش از قضاوت بالینی میتوانند با در نظر گرفتن اولویتهای بیمار اهداف درمانی را مشخص کنند و راهکارهایی ارائه دهند و باید قدرت فیزیکی مناسب داشته باشند تا پوزیشنهای خاص را به بیمار بدهند ، باید صبور بوده وتوانایی در جلب اطمینان بیمار و روابط اجتماعی خوب داشته باشند ، معمولا بر روی پیشگیری و توانبخشی تمرکز دارند.

علل مراجعه به فیزیوتراپ

1- بهتر شدن توانایی حرکتی افراد
2- جلوگیری از ناتوانی با برخی از جراحی ها
3-جلوگیری از آسیب های ورزشی با کمک به ترمیم آنها
4- کنترل ادرار و مدفوع
5- آموزش چگونگی استفاده از عضو مصنوعی
6-یادگیری چگونگی استفاده درست از وسایل کمکی مثل عصا واکر
7- توانبخشی به افراد بعد از سکته مغزی ،تصادف،جراحی
8-کم کردن درد بیماران
9- بهبود بخشیدن به تعادل افراد برای جلوگیری از زمین خوردن بخصوص در سالمندان و معلولان

فیزیوتراپی در منزل

چه زمانی به فیزیوتراپی مراجعه کنیم:

بیماران سکته مغزی باید (از 3تا6 ماه اول) به فیزیوتراپی مراجعه کنند و از خدمات توانبخشی کمک بگیرند و سایر بیمارانی که دچار ضعف حرکتی بر اثر بیماری یا حوادث شده اند.

حیطه فعالیت فیزیوتراپیست :

سوختگی ، سلامت زنان، بیماریهای ارتوپدی و اسیبهای ورزشی، بیمارهای قلبی عروقی و تنفسی، بیماری روماتیسم و پوستی ، بیماری مغز و اعصاب

فیزیوتراپی در بیماران مغز و اعصاب:

در مورد مشکلاتی نظیر ضعف عظلات ، مشکل حفظ تعادل، اختلال در راه رفتن، عضلات غیر نرمال میتوانند به بهبود و مدیریت آن بپردازند و با انتخاب مناسبترین دوره درمانی میتوانند سطح عملکردی فرد را حفظ کنند و از روند تخریبی بیماریهای نورولوژیکی جلوگیری کنند.

فیزیوتراپی در بیماریهای قلبی عروقی و تنفسی:

در این بیمارها فیزیوتراپ میتواند به حفظ فعالیت فیزیکی مناسب ، آموزش صحیح نفس کشیدن، تخلیه ترشحات، راهکارهایی برای مدیریت علایم توسط خود فرد بپردازد یکی از مشکلات عروقی شایع ادم لنفی است که فیزیوتراپ میتواند در کنار اقدامات پزشکی به کاهش ادم لنفی و نرم کردن بافت فیبروتیک و کاهش ریسک عفونت بپردازد .

فیزیوتراپی در بیماری روماتیسمی و پوستی:

3نوع شایع آن عبارت است از آرتروز، پوکی استخوان، آرتریت روماتویید که فیزوتراپ میتواند از درمان دستی و و تمرینات مناسب برای کاهش درد و درمانهای الکتریکی و حرارتی و کم کردن التهاب و سفتی و بهبود یافتن قدرت عضلانی و … استفاده کند.

فیزیوتراپی بیماریهای ارتوپدی و آسیب های ورزشی:

ارتوپدی سیستم عضلانی اسکلتی را در بر میگیرد که شامل تعویض مفاصل و آسیبهای تاندونی و شکستگی و … است فیزیوتراپ میتواند بعد از تعویض مفصل زانو محدودیتهایی که پس از جراحی برای بیمار ایجاد شده است را کاهش داده و باعث بهبود کیفیت زندگی فرد شود ،

فیزیوتراپی در سوختگی:

عوارض در سوختگی شامل مشکلات تنفسی، تغییر شکل در مفاصل ، تورم و التهاب مفاصل و بافتهای اطراف که فیزیوتراپ میتواند به حفظ دامنه حرکت مفاصل و جلوگیری از ایجاد تغییر شکل در مفاصل ،حفظ طول طبیعی بافت ها حفظ قدرت عضلانی و پاکسازی راههای هوایی و به حداقل رساندن تشکیل اسکار و حفظ حداکثر عملکرد فرد کمک کند.

فیزیوتراپی در سلامت زنان:

آموزشهای لازم برای بارداری و زایمان و پس از ان را میدهد و ورزش مناسب و ایمن با توجه به شرایط فرد و مشکلات اسکلتی و عضلانی که با بارداری بوجود می آید را شناسایی و درمان میکنند.

متد درمانی فیزیوتراپی :

1- الکتروتراپی استفاده از جریان الکتریکی و لیزر و اولترا سوند و مغناطیسی است که رایج ترین موارد استفاده از جریان الکتریکی برای تحریک پوست یا تحریک عظله و عصب است و برای کاهش درد و برای تقویت و فعالسازی عظله کاربرد دارد
2- منوال تراپی تکنیک های دستی است که باعث کاهش درد در ناتوانی اسکلتی عضلانی میشود
3- تمرین درمانی مخصوص هر فردی است و باعث حفظ دامنه حرکت و بهبود یافتن قدرت و استقامت عظلانی و کاهش التهاب و علایم فرد و بهبود عملکرد میشود .

در صورت تمایل به همکاری و استخدام به عنوان پزشک یا پرستار، فرم جذب پزشک و پرستار را تکمیل نمایید.

4- هیدروتراپی از دو خاصیت آب استفاده میشود یکی کاهش وزن بدن در آب و دیگری ایجاد مقاومت دربرابر حرکات است ، کاهش وزن در بیماریهای تخریب مفصلی مثل آرتروز
5- تحریک بافت نرم مثل ماساژ درمانی که باعث شل شدن عضلات و کاهش تورم در مناطق خاص میشود برای تسکین درد ناشی از آسیبهای ورزشی کاربرد دارد و همچنین سبب گردش خون و جریان لنفاوی میشود و تورم بافت در اطراف مفاصل را کاهش میدهد.
6- الکتروتراپی جدیدترین روش فیزیوتراپی است برای بیماران که دچار فلج و محدودیت حرکتی شدید شده اند از الکترو تراپی در کنار لیزر و سونوگرافی درمانی استفاده میشود.

برای کسب اطلاع و آشنایی بیشتر با خدمات مراقبت و نگهداری از سالمندان در منزل این مقاله را مطالعه کنید.

7- کرایوتراپی و گرما درمانی بسته های گرم یا حتی موم پارافین است و کرایوتراپی شامل بسته های یخ یا ماساژ یخ است
8- نوار کینزیو مستقیما روی پوست کاربرد دارد و روشی برای تثبیت عضلات و مفاصل است و وسیله ای در هنگام کشش و خم شدن عضلانی است
9سونوگرافی درمانی از امواج صوتی برای درمان جراحات استفاده میشود یک روش برای هدف قراردادن بافت آسیب دیده با پرتوهای نرم است مثل امواج صوتی سونوگرافی ،سونوگرافی تحریک شده توسط تاندون ها و رباطها و فاسیا، مینی ماساژ است که برای بیمارانی که آرتروز ،فشار عضلانی تاندونیت دارند از این روش استفاده میشود

10- ورزش درمانی درمان با استفاده از کشش بدن برای کسانی که درد ناحیه پایینی کمر یا گردن دارند باعث بهبود وضعیت حرکت ستون فقرات میشود که در این روش از ماشین مکانیکی استفاده میکنند
11- یخ درمانی
12- یونتوفورزیس محرک الکتریکی است برای بافتهای ملتهب و اسیب دیده کاربرد دارد
13- لیزر درمانی یا نور درمانی از نور با طول مشخص استفاده میشود کاملا بی درد است و 1تا 3 دقیقه طول میکشد برای درمان درد مزمن و التهاب و بهبود زخم کاربرد دارد.

عوارض فیزیوتراپی :

حاصل نشدن نتیجه موردنظر، درد هنگام راه رفتن، مشکلات روانی و عاطفی

مزایای فیزیوتراپی:

مدیریت درد، تحرک و تعادل را بهبود میبخشد، عملکرد ورزش را بهتر میکند، حداکثر کردن حرکت، از صدمات جلوگیری میکند، مدیریت درد را انجام میدهد.

شرکتهای معتبر پرستاری و مراقبت در منزل میتوانند این نیاز ضروری خانوادها مخصوصا کسانی که سالمند دارند را در زمینه اعزام فیزیوتراپ با تجربه و متخصص رفع نمایند و خدمات گوناگونی را ارائه دهند.

فرم پذیرش
کلیک نمایید

 

آخرین اخبار و مقالات طب 724