پالس اکسی متر

پالس-اکسی-متر

پالس اکسی متر یک ابزار پزشکی ارزشمند است که می تواند در نظارت بر سلامت ریه ها و تشخیص مشکلات تنفسی کمک کند. اگر نیاز به اجاره پالس اکسیمتر دارید، با طب 74 تماس بگیرید. هنگام اجاره این دستگاه، از شرکت تجهیزات پزشکی بخواهید که نحوه استفاده صحیح از دستگاه را به شما آموزش دهد.مرکز خدمات درمان در منزل طب 724 با بارائه انواع خدمات پزشکی و اعزام پزشکان و پرستاران متخصص و مجرب در کمتر از نیم ساعت و هم چنین اجاره بسیاری از تجهیزات پزشکی در منزل در راستاری درمان بیماری های شما تلاش می کند. شما می توانید برای کسب اطلاعات از قیمت پالس اکسیمتر، اجاره پالس اکسیمتر، نحوه استفاده از پالس اکسیمتر و یا بهترین مارک پالس اکسی متر با ما تماس بگیرید.02122689398 | 09123039316 | 09122902569 | 02188851370

پالس اکسی متر چیست؟

پالس اکسی متر یا اکسیژن ساز خون ابزای است که به کمک آن میتوان میزان اکسیژن اشباع شده در خون سرخرگ را اندازه گیری کرد .
پالس اکسی متر ( اکسیژن ساز خون) : روشی است که مقدار مولکولهای هموگلوبینی که با اکسیژن مخلوط شده اند را اندازه گیری میکند و بصورت درصد بیان میکند میزان طبیعی آن 95 تا 97 درصد است.
اگر در بیمار این میزان کمتر از 90 درصد باشد خطرناک است. این دستگاه تعداد و اهنگ ضربان قلب را نشان میدهد با استفاده از این دستگاه میتوان هایپوکسی (کم شدن اکسیژن خون) را اعلام کرد و با جلوگبری از حملات هیپوکسی میتوان بیمارجراحی را درمان کرد .

هایپوکسی موقعی است که به بیمار بی حسی موضعی یا آرام بخش تزریق شده و یا
موقعی که بیمار پس ازیک بیهوشی عمومی به هوش می آید .

نحوه ی کار کردن دستگاه :

پروپ را روی انگشت سبابه یا شست پا یا نوک بینی یا نرمه گوش قرار میدهند در قسمت بالایی پروپ کید انتشار دهنده نور است که دو نوع نور قرمز و مادون قرمز دارد نور از میان بافت عبور کرده و یک گیرنده نوری آنرا دریافت میکند و از شریان عبور میدهد ، نور قرمز توسط هموگلوبین و مادون قرمز توسط اکسی هموگلوبین جذب میشود و این اطلاعات بدستگاه ارسال میشود و در آنجا میزان اشباع شدن هموگلوبین با اکسیژن مشخص میشود . این دستگاه مقدار اکسیژن را به عنوان مقداری از مولکولهای هموگلوبین که با اکسیژن مخلوط شده اند را نسبت به میزان کل مولکولها ی هموگلوبین اندازه گیری میکند.گلبولهای حاوی اکسیژن قرمز روشن و سلول بدون اکسیژن قرمز تیره است

پالس اکسی متر

عواملی که در نتیجه مثبت شدن این دستگاه اختلال ایجاد میکند :

1- اختلالات عروقی
2- لاک ناخن
3- فشلر خون بالا یا پایین
4- نور مستقیم خورشید به پروپ
5- دمای غیر عادی بافت
6- محکم بستن پانسمان
7- محکم قرار دادن پروپ روی عضو
8- اگر فرد فیستول وریدی داشته باشد نمیتواند استفاده کند

ویژگی های پالس اکسی متر انگشتی:

1- روکش داخل آن سیلیکونی و بسیار نرم است جهت احساس راحتی بیمار بسرعت میزان اکسیژن اشباع را اندازه گیری میکند
2- بالاترین نشان استانمدارد کیفیت fdaآمریکا را دارد
3- با ضربه گیر و کیف همراه و بند گردن آویز است
4- برای استفاده خانگی و کلینیکی مناسب است
5- led دارد

4 نوع مانیتورینگ تهاجمی هودینامیک داریم

1- مانیتورینگ فسار ورید مرکزی
cvp2- مانیتورینگ فشار شریان وریدی
3- مانیتورینگ داخل شریانی فشار خون
4- مانیتورینگ درصد اشباع اکسیژن خون مخلوط وریدی sno2

ابزارهای مورد استفاده در مانیتورینگ تهاجمی :

کاتتر جهت ارسال سیگنال، تراش دیوسر برای تبدیل فشار به سیگنال الکتریکی ،تقویت کننده برای تقویت سیگنال دریافتی ، صفحه مانیتور یا کاغذ جهت مشاهده یا ثبت امواج

نکات در مورد کاتتر:

سایز 5 تا 7.5، پر کردن کاتتر توسط هوا باعث حرکت آزادانه کاتتر توسط جریان خون به جلو میشود. کاتتری که فشار سمت راست را اندازه میگیرد دارای چند لومن بالن دار از جنس pvcاست. انتقال سیگنال توسط کاتتر با مایع پر شده میباشد ف میتواند 2یا3یا4یا5 لومن باشد، یکی از لومن ها برای پر و خالی کردن هوا است، ظرفیت بالن 5تا 1.5 سی سی است.

دو لومن : فشار شریان ریوی و فشار امواج مویرگ های ریوی است.
سه لومن: فشار دهلیز است.
چهار لومن: اندازه گرفتن برون ده قلب به روش ترمودیلیشن.
پنج لومن : برای انفوزیون که به دهلیز راست میرود، چند لومن ها با توجه به انجام کار زیاد خطر مسدود شدن و کاهش امواج حاصل . فشار را دارند.

کاتترهای جدید بصورت فیبرواپتیک اندو مقدار اکسیژن اشباع در خون مخلوط وریدی را توسط میکروپروسسور در بالن اندازه میگیرد.از پالس اکسی متر در مورد کویید 19 بسیار استفاده میگردد در بعضی از بیماران کووید این ویروس باعث آسیب رساندن به کیسه های هوایی کوچک ریه میشود و این کیسه ها با مایع و سلولهای ملتهب شده و سایر موارد پر میشود و در نتیجه از انتقال اکسیژن خون جلوگیری میشود و سطح اکسیژن افت میکند و بیمار دچار تنگی نفس میشود پس بیمارانی که با اکسیژن 50درصد یا پایین تر در کووید 19 به بیمارستان میروند ضربان قلب آنها در حالت استراحت بین 60تا 100درصد است پایین بودن ضربان قلب خوب است نشان از سیستم قلبی عروقی قوی است.

برای کسب اطلاع از نحوه خدمات مراقبت و نگهداری بیمار در بیمارستان به این لینک مراجعه کنید.

آخرین اخبار و مقالات طب 724