خدمات مراقبت قبل و بعد از دوران بارداری در منزل

مراقبت قبل و بعد از دوران بارداری

بارداری از مهم ترین دوران زندگی هر خانمی است و با توجه به اهمیت آن نکات مهم ی قبل، حین  و پس از بارداری باید رعایت گردد. قبل از بارداری بدن باید آماده شود، حین بارداری باید مراقبت های لازم از مادر و جنین صورت گیرد و پس از بارداری به علت ضعیف شدن موادری را باید در نظر گرفت تا مادر از پا نیفتد و به مرور بدن به حالت قبل بازگردد. در نتیجه می توان گفت که در هر مرحله از بارداری مادر به راهنمایی مراقبت نیاز دارد تا بتواند سلامت خود و فرزندش را حفظ کند. این مهم در دوران پس از زایمان پر رنگ تر می شود. برای رعایت تمامی نکات مراقبتی و درمانی می توانید با پزشک خود مشورت کنید اما معمولا به دلیل مشغله زیاد و سنگینی دوران عمل کردن به آن ها مشکل است. پس با استخدام پرستار برای مادران باردار در منزل می تواند یک گزینه عالی جهت رعایت نکات مراقبتی و بهداشتی مادر و نوزاد باشد. مرکز خدمات پزشکی در منزل طب 724 با اعزام نیرو در کمتر از نیم ساعت در تمامی مناطق شرقی و غربی تهران با تجهیزات دارویی و دستگاهی می تواند مادران باردار را در راستای حفظ سلامتی یاری رساند. برای اطلاع از تعرفه خدمات پرستاری 1402 و قیمت پرستار باردار در منزل با ما تماس بگیرید. 02122689398 | 09123039316 | 09122902569 | 02188851370

مراقبت های قبل از بارداری

1- با هسرتان صحبت کنید
2- به پزشک مراجعه کنید : برای انجام آزمایشات روتین بارداری قبل از بارداری و معاینات
3- آمادگی جسمانی برای بارداری
4- وزن مناسب برای اقدام به بارداری
5- مصرف فولیک اسید برای جلوگیری از وجود بیماری و نقص در جنین ضرورت دارد
6- استفاده از هر دارویی را حتما با پزشک مشورت کنید
7- غذای سالم بخورید مثل سبزی،ماهی،مغزها، مواد غذایی طبیعی

8- شناسایی کردن دوره خاص برای تخمک گذاری : پزشک زمان قاعدگی بعدی شما را در نظر گرفته 12تا 16 روز از آن کم میکند این چند روز باقی مانده زمانی است که احتمال تخمک گذاری و بارداری در آن زیاد است در خانومهایی که دوره کامل 28 روز قاعدگی دارند چهاردهمین روز، روز تخمک گذاری است

9- به دندان پزشک مراجعه کنند
10- به روان شناس خود مراجعه کنند چون در زنان افسرده احتمال بارداری کاهش مییابد
11-سیگار را قطع کنند
12- قطع روشهای جلوگیری از بارداری مثل مصرف قرص و …
13- از بدن خود مراقبت کرده زیر سلامتی جنین با سلامتی مادر ارتباط دارد
14- آزمایش قبل از بارداری انجام شود مثل شمارش کامل خون ، قند خون ناشتا، گروه خونی، انالیز کامل و کشت ادرار و …
15- بودجه مالی تعیین و تامین کنند

مراقبتهای بعد از بارداری

در 3 ماهه اول بارداری : آزمایش خون ،معاینه فیزیکی، صحبت در مورد سبک زندگی، تاریخ زایمان را تخمین میزنند که معمولا در هفته 40بارداری است برای تخمین زدن 7 روز بشروع آخرین قاعدگی اضافه میکنند و 3 ماه انرا عقب میاورند که معادل 40 هفته است یا از روی سوتوگرافی مشخص میگردد، معاینه فیزیکی شامل اندازه گیری فشار خون، قد و وزن میباشد.

تست آزمایشگاهی:

1- تعیین گروه خونی که وضعیت rh مشخص میشود.
2- هموگلوبین اندازه گیری میشود که نوعی پروتیین سرشار از آهن است که به سلول اجازه میدهد اکسیژن را از ششها به سایر بدن برساند پایین بودن هموگلوبین بمعنای کم خونی است.
3- ایمن بودن بدن در برابر بیماریهای خاص: در مورد سرخک و آبله مرغان است مگر اینکه واکسیناسیون شده باشند.
4- بروز هرگونه عفونت و بیماری تشخیص داده شود : مثل هپاتیت brh،سیفلیس، سوزاک، کلامیدیا، hiv آزمایش ناهنجاری جنین: غربالگری که شامل سونوگرافی و آزمایش خون است که باعث تشخیص ناهنجاری مثل سندرم داون میشود.

ویزیت سه ماه دوم

آزمایشات منظم و اندازه گیری رشد جنین و وزن مادر
1-رشد جنین کنترل شود: پزشک با اندازه گرفتن فاصله بین استخوان شرمگاهی تا بالای رحم رشد جنین را اندازه بگیرد.
2- صدای قلب را با استفاده از دالپر بشنود.
3- حرکت جنین را ارزیابی کند : از هفته 18تا 20 بارداری متوجه تکان خوردن جنین میشود آزمایشات شامل : خون و و ژنتیک و سونوگرافی جنین.
خون: برای تشخیص بیماری ژنتیک یا کرومزومی مقل سندرم داون یا اپسیتا بیفیدا
سونوگرافی جنین: آناتومی جنین تعیین میکند جنسیت جنین چیست.
آزمایش خون: بین هفته 24تا28 بارداری آزمایش خون تجویز میشود که تعداد گلبولهای خون،دیابت و میزان آهن اندازه گیری میشود اگر rh منفی باشد باید ازمایش تا آنتی بادی ارزیابی شود اگر rh خون مادر منفی با خون جنین که rh مثبت دارد ترکیب شود باید این وضعیت درمان گردد.

خدمات مراقبت قبل و بعد از دوران بارداری در منزل

سه ماه سوم بارداری

شامل معاینه واژن فشار خون ، وزن مادر، ضربان قلب جنین ، اندازه گیری میشود باید واکسن سیاه سرفه در هفته 27تا 36 تزریق شود.

آزمایشاترپ گروه ب : غربالگری اترپتوکوک های گروه ب ( نوعی باکتری است که در روده یا دستگاه تناسلی بزرگسالان وجود دارد اگر هنگام زایمان نوزاد در معرض آن قرار بگیرد دچار بیماری جدی میشود) معمولا از واژن و مقعد نمونه گرفته میشود

معاینه موقعیت نوزاد :باید سر پایین قرار گرفته باشد اگر در هفته 36 بارداری جنین برعکس بلاشد یعنی باسن یا پا رو به پایین باشد پزشک به شکم فشار آورده تا بصورت فیزیکی جنین را وادار به چرخش کند اگر جنین نچرخد باید مادر سزارین شود.

باتوجه به مطالب ذکر شده مشخص است که دوران بارداری و بعد از آن به فردی برای مراقبت و پرستاری از مادر در منزل نیاز است که بهتر است از مراکز پرستاری معتبر شخصی با تجربه و تعهد استخدام شود.

 

 

آخرین اخبار و مقالات طب 724