خدمات دستگاه ساکشن در منزل

ساکشن


دستگاه ساکشن به معنی مکش یا جذب توسط مکیدن است. کاربرد آن برای خارج کردن مایعاتی که بر اثر عمل جراحی ترشح یافته اند و جایی از بدن بیمار که حجم مایعات خارج شده زیاد باشد است، کثیف ترین وسیله مراکز درمانی است از جنس گلاستیک ضد جرقه است . ساکشن ها از مانومتر، فیلترهای تصفیه، مخزن جمع اوری مایعات، مولد فشار منفی و موتورالکتریکی ساخته شده اند. برای دریافت خدمات دستگاه ساکشن در منزل، می‌توانید با مرکز خدمات پرستاری در منزل طب724 تماس بگیرید. این مرکز پرستارانی را به منزل شما اعزام می‌کند که دارای تجربه و مهارت کافی در استفاده از دستگاه ساکشن هستند. هزینه اجاره دستگاه ساکشن و یا ارائه خدمات ساکشن در منزل به عوامل مختلفی بستگی دارد مانند نوع دستگاه ساکشن، تعداد دفعات استفاده از دستگاه ساکشن ، برند دستگاه و … بستگی دارد. برای دریافت خدمات رمانی در منزل با طب 724 تماس بگیرید.02122689398 | 09123039316 | 09122902569 | 02188851370

خدمات دستگاه ساکشن در منزل

طرز کار ساکشن ها:

برای ایجاد فشار منفی ساکشن ها از سیستمهای گوناگونی استفاده میکنند. برخی از پمپهای روغنی و برخی از سیلندرها و برخی از اختلاف فشار ایجاد شده توسط اکسیژن متراکم در مخازن اکسیژن ،برای ایجاد فشار منفی و مکش استفاده میکنند نوع آخر به همراه ست اکسیژن در آمبولانس ها و ست های دیگردر کمکهای اولیه وجود دارند.

احتیاط ها:

قبل از پوشاندن مخزن ساکشن ونفوذ آن بداخل موتور محتویات مخزن را خالی کنید. فیلترهای ساکشن هر 6 ماه یکبارتمیز یا تعویض شود. در ساکشن روغنی هر ماه یکبارسطح روغن در داخل موتور بررسی شود. از روغن اتوماتیک مخصوص ماشین میتوان استفاده کرد.
واحد مکش دستگاه 3 بخش کلی دارد: پمپ خلا برق، سیستمهای خلا، فیلتر حفاظتی، لوله های داخلی و خارجی مثل بطری ،دستگاه سرریزو ارتباطات

موارد استفاده از مکش یا ساکشن:

خال کردن حفرهای آب، گرفتن تومور در هنگام برداشتن آن، حالت نعوظ رساندن آلت مردانه و زنانه ، پاک کردن راهای هوایی بیمار، نشان دادن محل خونریزی کننده با خشک نگه داشتن آن محل.
برداشتن محلولهای شستشو از ناحیه زخم

دستگاه ساکشن 2 مدل است :
1- مرکزی،ثابت یا سانترال، مخزن یکبار مصرف و مخزن چندبار مصرف دارد

 2- پرتابل، کاتتر و لوله های رابط و مخزن آن یکبار مصرف است

قسمتهای مختلف ساکشن پرتابل:

1- موتور2- پمپ وکیوم 3- شیشه های ساکشن
4- گیج وکیوم 5- پیچهای تنظیم کننده ساکشن 6- لوله های رابط

شرایط مکش دستگاه:

توان خروجی بالا، مخازن حجم پذیری زیادی داشته باشند،
بدنه آن قابلیت استریل شدن بالا داشته باشد، کیفیت موتور و مکش بالا باشد.

انواع ساکشن موجود در بازار:

دستی: بدلیل قابلیت حمل و سبک و راحتی طرفداران زیادی دارد برای مکش مایعات و ترشحات بدن است و یک دسته اهرم فشار برای ایجاد خلاء دارد و در منزل کاربرد دارد ،
برقی: شامل مولد فشار منفی، فیلتر تصفیه، نمایشگر و مانومتر، مخزن برای جمع آوری، موتور الکتریکی است و برقی 3 نوع میباشد:
1-بوسیله پمپ روغنی باعث فشار منفی میشود
2- سیلندرهای آن نیازی به روغن ندارد
3- ساکشنهایی که توسط اختلاف فشار ایجاد شده بوسیله اکسیژن متراکم در مخازن اکسیژن برای ایجاد فشار منفی و مکش، استفاده میگردنند.

ساکشن برقی:

در این ساکشنها وقتی مخزن پر شد تخلیه گردد که ممکن است بداخل موتور برگردد از ساکشن برقی معمولا برای خارج کردن مایعات و ترشحات ریه استفاده میشود که بیمار با سرفه کردن نمیتواند ترشحات را خارج کند با انجام ساکشن راههای تنفسی بیمار پاک میشود و از آتلکتازی ثانویه به انسداد راهای هوایی جلوگیری میشود . در دستگاه ساکشن از کاتترها با سایزهای مختلف استفاده میشود مثلا در نوزادان 5-8 در کودکان 6-8 در نوجوانان 8-10 در بزرگسالان 12-18

مراحل ساکشن :

بیمار در وضعیت عمومی قرار گیرد ، پره اکسیژناسون انجام شود ، پالس اکسی متر وصل گردد ، کاتتر به ساکشن وصل شود، کاتتر را وارد راه هوایی بیمار کرده و از فشار منفی موقعی که در حال خارج کردن کاتتر هستید استفاده کنید و زمان هر ساکشن 15 ثانیه بیشتر طول نکشد .

ساکشن از لحاظ میزان خلاء:

خلاء بالا، خلاء پایین، خلاء متوسط که از خلاء بالا در بخشهای متفاوت مراکز درمانی و از خلا متوسط در مطب پزشکی استفاده میشود.

نکات مهم در ساکشن :

1- بکاربردن روش استریل
2- اندازه ی سایز کاتتر کمتر از نصف ett را اشغال نکند
3- فاصله هربار ساکشن 20تا30ثانیه است
4- فشار باید تنظیم شود 5- لوله ساکشن پیچ نخورده و سوراخ نباشد و مسیر داخلی آن تمیز و فاقد گرفتگی باشد

 

آخرین اخبار و مقالات طب 724