خدمات چکاپ دوره ای در منزل

چکاپ دوره ای

چکاپ دوره ای

چکاپ دوره ای در منزل که توسط پزشکان یا پرستاران در منزل به افراد ارائه می شود شامل معاینه جسمی، بررسی علائم حیاتی، آزمایشات و تست های تشخیصی، و مشاوره پزشکی است. چکاپ دوره ای، به بررسی سلامت و شناسایی هرگونه مشکل پزشکی احتمالی و همچنین پیشگیری از بیماری ها کمک می کند. این تست ها و آزمایشات می تواند توسط متخصصان در منزل انجام شود . انجام خدمات پزشکی در منزل طیف گسترده ای از خدمات درمانی را در بر می گیرد و مزایای بسیار زیادی دارد که شامل صرفه جویی در وقت و هزینه، دریافت خدمات در محیط امن خانه به دور  از هرگونه استرس و نگرانی، عدم ابتلا به بیمار های عفونی موجود در مراکز درمانی و… .افراد می توانند از طریق تماس با مرکز طرح درمان در منزل طب 724 از این مزایا برخوردار شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص هزینه آزمایش خون در منزل و چکاپ کامل در منزل با یکی از شماره های ما تماس بگیرید و یا از طریق سایت اقدام فرمایید:02122689398 | 09123039316 | 09122902569 | 02188851370

آزمایشات لازم در سن های مختلف و در دو جنس مرد و زن با یکدیگر تفاوت های زیادی دارد که بر اساس این طبقه بندی ها بررسی میشوند:
1- چکاپ دوران نوزادی و شیرخوارگی(0-2)
2- چکاپ کودکی و نوجوانی(2-12)
3- چکاپ جوانی و میانسالی
4- چکاپ پس از 50سال
5- چکاپ پیش از ازدواج
6- چکاپ پیش از بارداری و دوران بارداری

خدمات چکاپ دوره ای در منزل

دوران نوزادی و شیرخوارگی :

چکاپ نوزادی از بدو تولد تا 1 ماهگی و شیر خوارگی از پایان 1 ماهگی تا 24 ماهگی است آزمایشات ضروری در این دوران برای بررسی کردن گروهی از بیماری های اختلال متابولیک مثل اختلالات سوخت و ساز مادر زادی، اختلالات هورمونی ، بیماریهای خونی بکار میرود که شامل کم کاری مادرزادی تیروئید که باید آزمایش tsh انجام گردد.
بهتر است مجموعه t3وt4و tsh هم زمان انجام شود.
فنیل کتونوری : با بررسی کردن فتیل الانین سرم و ادرار
شربت افرا : برای بررسی اسید امینه خاص در ادرار
فاویسم: بررسی آنزیم مربوط در خون نوزاد، رشد مادرزادی بیش از حد فوق کلیوی

اگر این بیماری ها بموقع تشخیص داده نشوند سبب بروز عوارض شدید مثل عقب ماندگی ذهنی و به ندرت مرگ میشود. با تست غربالگری میتواند انها را تشخیص داد که این نسبت در 24 ساعت اول تولد و مرحله دوم در دو هفته بعد از تولد است در صورت مثبت شدن جواب آزمایش،ازمایش های تکمیلی دیگر و پزشک با توصیه غذایی و دارویی از بروز عوارض دیگر در نوزاد جلوگیری میکند ،نکته مهم این است که نوزادان علیرغم یک ظاهر کاملا طبیعی ازبدو تولد دچار این بیماریها هستند لذا باید این ازمایشات صورت گیرد.

دوران کودکی و نوجوانی :

حداقل سالی یکبار باید کودکان از نظر قد ف وزن، بینایی و شنوایی چکاپ شوند، فشار خون کودک از 3 سالگی به بعد باید تحت نظر متخصص کودکان بررسی شود ، در 3 سالگی شمارش گلبولهای خونی و اندازه گیری هموگلوبین و معاینه دندان ها باید صورت گیرد.
کودکان 7-12 : باید فشار خون ف وزن، بینایی و شنوایی آنها آزمایش شود.

جوانی و میانسالی:

رعایت این اصول میتواند در شادابی و سلامتی افراد در دوران سالمندی تاثیر داشته باشد:
1- رژیم غذایی مناسب
2- بررسی دوره ای و انجام ازمایشات پزشکی
3- ورزش و فعالیت بدنی

برای کسب اطلاع از نحوه مراقبت از بیماران و سالمندان در منزل به این لینک مراجعه کنید.

آزمایشات در زنان در سن 20تا 39 :

معاینه لگن ،آزمایش بررسی دهانه رحم ، معاینه پستانها که هر 3 سال یکبار است.
معاینه پوست : خالها و ضایعاتی که احتمال سرطانی شدن دارند حداقل هر 3 سال یکبار بررسی شوند.
قند خون و چربی آزمایش شود.

زنان 40-49 سال:

اندازه گیری فشار خون هر سال یکبار، اندازه گیری چربی هر 2 سال یکبار، اندازه گیری قند خون هر 2 سال یکبار، معاینه پستانها، معاینه پوست و پاپ اسمیرکه حداقل سالی یکبار است ،آزمایش پاپ اسمیر برای شناخت سرطان رحم و التهاب و عفونتهای آن است،ماموگرافی با کمک اشعه ایکس هر سال یکبار

آزمایشات در مردان سن 20-39 :

شامل فشار خون، پوست، قند خون و چربی که فشار خون هر 2سال یکبار و پوست هر 3 سال یکبار.
در سنین 40-49 آزمایش خون سالی یکبار، قند خون هر 2سال یکبار، چربی ها هر 2 سال یکبار.
پوست سالی یکبار باید آزمایش انجام شود .
آزمایشهای دیگر مثل نیتروژن اوره خون و کراتینین برای کلیه ها انجام میشود.
برای تشخیص زودرس سرطان پروستات باید تست آن سالی یکبار صورت گیرد.

نکته مهم این است مجموعه چربیها خون شامل کلسترول تام ،کلسترول خوب،کلسترول بد و ترگلیسیرید که باید برای مجموعه کامل چربیها 12-14 ساعت ناشتا باشد .پس از 50سالگی در زنان فشار خون باید هر سال یکبار،چربی سالی یکبار، هورمون مربوط به فعالیت غده تیروئید و معاینه پوست و لگن و پاپ اسمیر و ماموگرافی و پستانها سالی یکبار ،مدفوع از نظر وجود خون مخفی برای تشخیص زودرس سرطان روده بزرگ و تست آن بصورت سالیانه انجام میشود.

کلونوسکوپی : برای بررسی روده بزرگ هر 5 الی 10 سال یکبار زیر نظر متخصص گورارش انجام میشود. سیگموئیدوسکوپی: برای بررسی قسمت انتهایی روده بزرگ هر 3 سال یکبار استفاده میشود.
غربالگری عفونت واژن : اگر در محیط واژن عفونت باشد سبب عفونت کیسه جنین و پارگی زود رس میشود که باید واژن خانومهای باردار معاینه شود. علاوه بر سونوگرافی آزمایشات بیوشیمیایی روی خون مادربا دقت حدود 95 درصد در هفته 11تا14 میتواند ابتلا جنین به سندروم را غربالگری کند.

فهرست چکاپ دوره ای:

کلسترول خون را باید از 20سالگی به بعد حداقل هر 5 سال یکبار باید چک شود.
تست فشار خون: فشار خون هر 2 سال یکبار باید بررسی شود.
تست دیابت :اگر فشار خون و کلسترول بالا باشد باید تست دیابت انجام شود.
تست سرطان روده بزرگ: از 50سالگی به بعد این تست حتما باید انجام شود.
تست بیماریهای مقاربتی:مثلhiv،آب مروارید
گلوکوما: از 40سالگی بع بعد باید فشار چشمها بررسی شود.
قند خون:از 40سالگی به یعد هر 3 سال یکبار باید انجام شود.

آخرین اخبار و مقالات طب 724