خدمات انواع پانسمان در منزل

پانسمان

پانسمان ، قرار دادن یک پوشش محافظتی بروی زخم است و باید استریل باشد و هدف آن آسان شدن بهبودی، جلوگیری از عفونت و خونریزی،عایق دما، جلوگیری از رطوبت زخم و حفظ زخم از خطرات مکانیکی و کمک به خوب شدن زخم است. پانسمان در منزل، جزو خدماتی هست که توسط پرستاران یا بهیاران در منزل به افراد ارائه می شود. این خدمات شامل اجرا یا تعویض پانسمان زخم های مختلف، مانند زخم های جراحی، زخم های عفونی، زخم های سوختگی، و زخم های مزمن، است. پانسمان ها شامل انواه مختلفی می شود که با توجه به تجهیزات مصرفی و شرایط بیمار دسته بندی می شوند. اواع پانسمان زخم باز و بسته در منزل و نحوه ی پانسمان در منزل در این مقاله شرح داده شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تعرفه خدمات پرستاری در منزل ۱۴۰۲ و درخواست اعزام پرستار در منزل در تهران کمتر از یک ساعت با ما تماس بگیرید.02122689398 | 09123039316 | 09122902569 | 02188851370

انواع پانسمان:

1- باز: پس از شستشوی زخم و استعمال دارویی مناسب روی زخم پوشیده نمیشود ،در مراکز درمانی و درمانگاه ها صورت میگیرد
2- بسته:بعد از اقدامات لازم روی آن گاز استریل گذاشته و پوشانده میشود.
پانسمانها ی جدید عبارت است از فوم، هیدروژل، آلژینات، فیلم ترانسپارنت ، پانسمان چسبدار یا چسب زخم

خدمات انواع پانسمان در منزل

اهداف:

نگهداری از زخم، حفاظت زخم از میکروبها و صدمات، جلوگیری از آلودگی زخم، جذب خون و ترشحات زخم، کمک به کنترل شدن خونریزی.

ابزار مورد نیاز: گاز استریل، پد، باند و چسب، پنس، مواد ضدعفونی کننده و تمیز کننده مثل سرم و بتادین

انواع پانسمانها :

کلاژل: برای زخم های حاد ، زخمهای فشاری، محل پیوند، جراحی، سوختگی و زخم وسیع استفاده میشوند، باعث ترمیم زخم میشوند و به روند بهبود زخم کمک میکنند با حذف بافت مرده باعث رشد عروق خونی و بستن لبه های زخم میشوند.
هیدرو کلوئید: برای سوختگی، زخمی که ترشحات دارد، نکروزی، زخم بستر، زخم وریدی کاربرد دارند، به ترمیم زخم کمک میکنند و دارای انواع پلی ساکاریید و پلیمر هستند که با جذب آب ژلی ایجاد میکنند که زخم را تمییز میکند و از عفونت جلوگیری کرده و زخم سریعا خوب میشود این پانسمان برای باکتری ها غیر قابل نفوذ است و ماندگاری بالایی دارد.
هیدروژل :برای زخمی که ترشحات کمی دارد ،زخمهای دردناک، نکروزی و فشاری، سوختگی درجه 3 و زخم های عفونی استفاده میشوند این پانسمانها بسیلر پرکاربردند و 90 درصد از آب تشکیل شده اند که با مرطوب نگه داشتن زخم سبب بهبودی میشوند.

برای کسب اطلاع از نحوه خدمات مراقبت و نگهداری بیمار در منزل تماس بگیرید.02122689398 | 09123039316 | 09122902569 | 02188851370

آلژینات: برای سوختگی، زخم وریدی، فشاری با ایجاد ژل باعث ترمیم سریع زخم و سوختگی شده و بعد ازاستفاده تجزیه میشوند و فقط برای زخمهای خیس که زهکشی میشوند مورد استفاده قرار میگیرند و بخاطرجذب مایع باید هر روز یکبار یا سریعتر تعویض شوند.

برای درخواست پرستار و مراقب بیمار جهت تکمیل مشخصات به این لینک مراجعه کنید.

نخی: پرکاربرد ترین پانسمان هستند که برای زخمهای باز استفاده میشوند معمولا برای آسیب های جزیی مثل بریدگی ، خراش و برای پوستهای حساس کاربرد دارند این پانسمانها در اندازهای مختلف از پانسمان های کوچک برای انگشت تا پانسمانهای بزرگ برای زخم های وسیع بکار میروند .
شفاف: وقتی پزشک میخواهد به روند بهبودی زخم نظارت داشته باشد از این پانسمانها استفاده میکند که معمولا برای تشخیص عفونت در محل بسیار آسانتر هستند و اغلب در
محل برش جراحی یا سوختگی کاربرد دارند.

مرکز ظب724 به صورت 24 ساعته و شبانه روزی آماده خدمات رسانی درمانی می باشد.

فوم: برای زخم با شدت های مختلف و زخمهایی که بوی نامطبوع دارند استفاده میشوند که این پانسمان ها مواد ترشح شده از سطح زخم را جذب میکنند و یک محیط مناسب
برای بهبود زخم فراهم میکنند و معمولا از این پانسمانها بخار آب عبور میکند و زخم را مرطوب نگه میدارد و از ورود باکتری به ناحیه آسیب دیده جلوگیری کرده که در دو نوع چسبنده و غیر چسبنده ساخته میشوند.

تمامی این پانسمانها برای تسریع در بهبودی انواع زخمها بکار میروند و بجز مراکز درمانی و بیمارستانها میتوان از افراد متخصص و تحصیل کرده در این زمینه ، در منزل مخصوصا برای بیماران و افراد سالخورده و ناتوان استفاده کرد که مراکز پرستاری و مراقبت در منزل میتوانند معرف خوبی برای اعزام این افراد باشند که ضمن اطمینان از تجربه و تحصیلات مرتبط این افراد، از نگرانی خانوادها برای رسیدگی سریع به عزیزانشان کم کنند .

آخرین اخبار و مقالات طب 724