خدمات هولتر در منزل

هولتر

دستگاه هولترقلب یک دستگاه کوچک که با باتری کار میکند و برای بررسی فعالیت قلب است و تعداد ضربان قلب و ریتم قلب را اندازه گیری میکند.این روش به پزشک کمک می‌کند تا آریتمی‌های قلبی مانند تاکی‌کاردی، فیبریلاسیون دهلیزی، و بلوک قلبی را تشخیص دهد.یک متخصص پزشکی مانند پرستار باید دستگاه هولتر فشارخون را به بدن بیمار متصل می‌کند که این عمل در منزل می تواند صورت گیرد. این دستگاه معمولاً از طریق چسب‌های مخصوص به بدن بیمار متصل می‌شود و بیمار نحوه استفاده از دستگاه هولتر را یاد می‌گیرد و علائم خود را ثبت می کند. پزشک اطلاعات ثبت شده توسط دستگاه را بررسی می‌کند و در صورت وجود هرگونه آریتمی، آن را تشخیص می‌دهد. از عوارض دستگاه هولتر می توان به ایجاد حساسیت و یا تحریک پوست اشاره کرد، چسب آن ممکن است باعث خارش، سوزش، قرمزی یا درد شود. برای اطلاع از قیمت هولتر قلب با ما تماس بگیرید . ما در طب 724 انواع خدمات پزشکی، پاراکلینیکی، پرستاری در منزل را ارائه می دهیم. 02122689398 | 09123039316 | 09122902569 | 02188851370

هولتر مانیتورینگ:

بصورت 24 ساعته برای ثبت تعداد ضربان و ریتم قلب است که مدام انجام میشود و بمدت 12تا48 ساعت به بدن بیمار وصل است و فرد کارهای روزمره خود را انجام میدهد،الکترود و لیدهای الکتریکی هولتر دقیقا شبیه الکتروکاردیوگرام است اما لیدهای آن کمتر است که علاوه بر تعداد ضربان و ریتم قلب احساس درد در قفسه سینه و علایم بی نظمی ضربان قلب یا همان آریتمی قلب را نشان میدهد چون ekg برای مدت کوتاهی به بدن بیمار وصل است ممکن است آریتمی را نشان ندهد و این اتفاق نیازمند پایش بلند مدت است که با ثبت شدن علایم پزشکی در مانیتور دستگاه پزشک میتواند متوجه شود قلب اکسیژن کافی دریافت میکند یا نه و تکانه های الکتریکی قلب آیا به تاخیر میفتد یا زودتر اتفاق میفتد که تکانه های نامنظم میتواند بر آریتمی یا ریتم غیر طبیعی قلب دلالت کند و همچنین پزشک میتواند متوجه شود بیماری که قبلا مشکلات قلبی داشته  و تحت درمان بوده آیا دارو موثر بوده یا خیر یا باید در دارو تغییراتی حاصل شود و میتواند دلیل تپش قلب ، سرگیجه و احساس تپش یا پرش قلب را دریابد.

طرز کار دستگاه:

یک دستگاه کوچک است که کمی بزرگتر از یک دسته ورق کارت بازی میباشد سیم به مانیتور وصل است که متصل به الکترود هستند توسط ژل چسب مانندی به قفسه سینه وصل میشوند که الکترودها از طریق سیم فعالیت قلبی را به هولتر هدایت کرده و ثبت میکنند و در زمان اتصال دستگاه فرد نباید دوش بگیرد یا شنا کند ، باید به فعالیت طبیعی خود بپردازد تا پزشک بتواند تغییرات فعالیت قلبی مربوط به رفتار و حرکات فرد را تشخیص دهد .

توجه!

این تست هیچ دردی ندارد و فرد مطمئن است که ضربان سریع قلب و درد در قفسه سینه و دیگرعلایم قلبی ثبت میشود ،میدان مغناطیسی و الکتریکی میتواند در دستگاه اختلال ایجاد کند پس فرد نباید در مناطق ولتاژ بالا قرار گیرد یا به وسایلی مثل آهن ربا، ریش تراش، پتوهای برقی، پخش کننده موسیقی، موبایل ، مایکروویو خیلی نزدیک نشود حداقل 15 سانتی متر فاصله داشته باشد اگر اشتیاه یا نتیجه مثبت کاذب اتفاق بیفتد باید دوباره تست تکرار شود.

این تست در بدن بیماری که ریتم غیر طبیعی قلب دارد و دارو مصرف میکند نشان میدهد که دارو اثر کرده یا خیر پس در آریتمی بدون درد و ناشناخته موثر است. هولتر میتواند یک تا دو روز در بعضی موارد یک الی دو هفته همراه فرد باشد

چرا باید از هولتر استفاده کرد:

وقتی فرد علایمی دارد که ناشی از اختلالات در تعداد یا ریتم قلب است در نوار قلب ساده علت دیده نمیشود از هولتر کمک میگیرند که این علایم شامل: سرگیجه،تپش قلبو سکته مغزی و حمله سنکوپ یا غش است و ممکن است در محل اتصال به سینه حساسیت و قرمزی ایجاد شود الکترودها یا در وسایل جدید کل دستگاه به اندازه یک سکه است و با چسب به سینه وصل میشود در آقایانی که موی زیادی دارند باید تراشیده شود تا هم محک بچسبد هم اطلاعات بدون پارازیت و شفاف ثبت شود.

هولتر فشار خون :

یک روش برای اندازه گیری و مدیریت فشار خون بالاست و در دوره ی24 ساعته در حالیکه بیمار خواب یا بیدار است انجام میشود برای نظارت بر فشار خون سرپایی باید فشار خون در طول روز هر 20تا30 دقیقه یکبار و در طول شب هر یک ساعت یکباراندازه گیری شود برای بدست آوردن میانگین فشارخون میتوان چندین بار فشار خون را دردوره 24 ساعته محاسبه کرد. نظارت بر فشار خون اطلاعات زیادی را در مورد ارتباط فشار خون با فعالیت های روزانه و الگوی خواب را میدهد برای بیشتر افراد فشار خون سیستولیک در طول خواب 10تا20 درصد کاهش میابد ولی برای برخی از افراد ممکن است فشار خون آنها در طول خواب کاهش نیافته بلکه افزایش یابد.

هولتر فشار خون میتواند نوسانات غیر طبیعی فشار خون راتشخیص دهد که 3 نوع فشار خون وجود دارد :

روپوش سفید، masked، پایدار

روپوش سفید:

افرادی که داروهای کاهش دهنده فشار خون نمیخورند در مطب پزشک فشار خون بالا برای آنها ثبت میشود بعنوان روپوش سفید شناخته میشوند که میتواند باعث تشخیص اشتباه در بیماران با فشار خون نرمال شود این فشار خون در 15تا30 درصد بیماران با فشار خون بالا مشاهده میشود وقتی که نظارت متحرک دستگاه هولتر نتایج طبیعی را نشان دهد احتیاجی به مصرف دارو نیست.

Maksed:

هنگامی که فشار خون بیمار در مطب طبیعی اما در منزل بالا میرود که در 20درصد افراد که فشار خون بالا دارند دیده میشود ،

پایدار:

هم در مطب هم در خانه فشار خون بیمار بالا است که با احتمال آسیب به قلب و کلیه ارتباط دارد مورد استفاده هولترفشار خون این هم میتواند باشد که برای تعیین اینکه برخی از داروهای ضد فشار خون میتوانند فشار خون بالا را کنترل نمایند استفاده میشوند در بعضی از موارد داروهای فشار خون بطور موثر فشار خون را در طول روز و شب نمیتوانند کنترل کنند و پزشک باید نیاز به تنظیم دوز دارو و زمان مصرف دارو را بسته به الگوهای فشار خون بداند و این دستگاه میتواند احتمال بیماریهای قلبی-عروقی( رگهای خونی در قلب) و مغزی- عروقی(عروق خونی در مغز) مرتبط با فشار خون بالا و آسیب را تشخیص دهد .

هولتر فشار خون میتواند در شرایط دیگرمناسب باشد :

بیماران با فشار خون بالای مرزی، کنترل نشدن فشار خون با دارو ، زنان باردار با فشار خون بالا،تغییرات فشار خون در اثر داروهای دیگر، تغییرات در داروهایی که ممکن است بر فشار خون اثر بگذارد، مواردغش کردن با فشار خون پایین

با اندازه گیری هولتر فشار خون متحرک چگونه است:

خواندن فشار خون بصورت دایم طی 24 ساعت است و این دستگاه به اندازه یک رادیو قابل حمل است که به کمر بند و بند متصل به بدن وصل میشود و اطلاعات را در دوره 24 ساعته ثبت میکند و به کامپوتر متصل میشود، کاف فشار خون وصل به دستگاه است و متصل به بازو میشود و زیر لباس قرار میگیرد ، کاف در طول روز و شب باد میکند و یک دفترچه برای ثبت روزانه داشته باشید که نشان دهنده تغییرات فشار خون در دوره فعالیت و استراحت است ،پس از 24 ساعت میتوانید دستگاه و کاف فشار خون را دربیاورید و تجهیزات را به پزشک برگردانید تا نتایج بررسی شود.

فواید این دستگاه:

نظارت متحرک و مداوم میتواند فشارخون روپوش سفید را رد کند و از تجویز داروی کاهنده فشار خون جلوگیری کند و میتواند فشار خون masked را تشخیص دهد پس داروی کاهنده فشار خون تجویز میشود و بیماریهای قلبی،سکته مغزی، آسیب به ارگانها بدلیل فشار خون بالا در بیماران کاهش میابد.

معایب این دستگاه:

بدلیل باد کردن مداوم کاف باعث درد در بازو میشود و خواندن فشار خون در شب اختلال در خواب ایجاد میکند .

برای درخواست خدمات پاراکلینیکی جهت تکمیل فرم مشخصات به این لینک مراجعه کنید.

 

آخرین اخبار و مقالات طب 724